Seboroická dermatitida

Jde o chronické opakující se onemocnění pokožky centrálních partií obličeje a vyskytuje se i na dalších místech bohatých na mazové žlázy jako je obočí, řasy, vousy, kořen nosu, ústí do uší, hruď atd. Obvykle se rozrůstá od kštice dále po těle.

Seboroická dermatitida se projevuje většinou v konturách, objevují se začervenalá místa, která svědí. Je nepříjemná nejen vzhledově, ale hlavně pocitově. Člověk se velmi často drbe, a tím se stav zhoršuje. Obvykle dochází k poškození pokožky a tvoření otevřených ran.

Nejčastěji postihuje kojence kolem 3. měsíce věku v oblasti temene hlavy nad fontanelou (vazivový lupínek, který se nachází na lebce dítěte mezi jednotlivými kostmi, postupně osifikuje a ve dvou letech jsou již kosti zcela srostlé). Projevuje se různě vysokými nánosy žlutých šupin mastného vzhledu, kdy spodní část může být zarudlá.

U dospělých se ložiska mohou zabarvovat do červeno-hněda nebo žluto-hněda (to je dáno zvýšeným obsahem lipidů). Místa mohou být zarudlá s větším nánosem šupin v několika vrstvách provázených úporným svěděním.

Projevy této nepříjemné choroby pomáhají zaléčit speciální nehormonální trichologické přípravky, které důkladně odstraňují přebytečný kožní maz, šupiny, mikroorganismy a další nečistoty.

Seboroická dermatitida bývá velmi často vyústěním dlouhodobě neřešeného problému s lupy. Přechází do vážného stavu, když se na hlavě tvoří krusty a pokožka nemůže dýchat, kvůli čemuž dochází k zarudnutí, svědění a nadměrnému maštění vlasové pokožky.

Příčiny vzniku seboroické dermatitidy

Zatím není objasněná přesná příčina vzniku, ale víme, že se na onemocnění podílí nadměrná, nebo změněná činnost mazových žláz, hormonální změny, porucha ochranného kyselého pláště kůže a přemnožení mikroorganismů (Pityrosporum ovale).

Na zhoršení onemocnění mají vliv i klimatické podmínky (jaro, podzim) a je prokázán i vliv psychického stavu a stresu.

Léčba

Seboroická dermatitida je nezánětlivé kožní onemocnění, které nelze úplně vyléčit, ale jde zaléčit a udržet v klidovém stavu. Proto bychom se měli vyvarovat všech podnětů, které toto onemocnění zhoršují. Je velmi vhodné upravit stravu, omezit či nejlépe vynechat cukry a sladké všeobecně, bílou mouku, mléčné výrobky, pálivá a kořeněná jídla. Také zmenšit frekvenci nošení pokrývek hlavy, protože při něm dochází ke změně mikroklima na pokožce. Stejně tak i pobyt v sauně a usínání s mokrými vlasy pokožce neprospívá. Vlhké a teplé prostředí totiž umožňuje rychlejší množení kvasinek a bakterií, které onemocnění zhoršují.

Příklad léčby:

Jako první krok k zaléčení seboroické dermatitidy použijeme Glycosan plus Bio-derm 10% Collagen – kolagenový olej, který naneseme na postižená místa, necháme působit minimálně hodinu nebo nejlépe přes noc. Olej zklidňuje zarudlá místa, uvolňuje případné šupiny a šetrně odstraňuje stroupky. Poté naneseme polovinu ampule detoxikačního peelingu Detoxi Ag, lehce navlhčíme vodou a provedeme jemnou masáž vlasové pokožky. Po 5 minutách působení důkladně spláchneme. Po tomto kroku je pokožka zbavena lupů, mastnoty, nečistot, odumřelých částeček kůže, je okysličena, a tím připravena pro příjem aktivních látek. Dalším krokem je samotné mytí šamponem Glycosan plus Bio-complex Anti-forfora, kdy naneseme malé množství šamponu přímo na pokožku hlavy, promasírujeme a necháme 1 minutu působit. Tímto krokem odstraňujeme kvasinky a bakterie, které dermatitidu zhoršují. Pro zklidnění, zvlhčení pokožky a umytí vlasů použijeme Glycosan plus Bio-derm Shampooil. Ten naneseme jak na pokožku, tak na vlasy, promneme a po 1 minutě spláchneme. Do ručníkem vysušených a proschlých vlasů vetřeme polovinu ampule vlasové vody Glycosan plus Bio-complex Anti-forfora, vmasírujeme do pokožky a již nesplachujeme. Ta má intenzivní antibakteriální  a antimykotický účinek a prostupuje do hlubších vrstev pokožky. Pokud je dermatitida hodně intenzivní a svědivá, je možno pokožku na závěr natřít zklidňujícím Glycosan plus Bio-derm Derma siero – sérem na pokožku. To pokožku zchladí, zklidní a případně odstraní zbylé šupiny. Glycosan plus Bio-derm Derma siero – sérum je možné aplikovat kdykoliv během dne pro zklidnění svědění pokožky.

Přípravky z řad Glycosan plus je možno použít na pokožku kdekoliv na těle, kde se seboroická dermatitida vyskytuje.

Detoxikační krém Detoxi Ag

Detoxikační krém s obsahem koloidního stříbra regeneruje, očišťuje a okysličuje vlasovou pokožku.

Objednat v e-shopu

Kolagenový olej Glycosan plus bio derm

Kolagenový olej zklidňuje a hojí pokožku nejen na hlavě, ale po celém těle. Je to velmi účinný přírodní kosmeticko-lékařský produkt. 

Objednat v e-shopu

Šampon Anti-Forfora

Šampon proti mastným lupům. Snižuje vyměšování mazu a odstraňuje odumřelé buňky, které lupy tvoří.

Objednat v e-shopu

Vlasová voda Anti-Forfora

Vlasová voda proti lupům. Vyživuje a hydratuje vlasovou pokožku, pomáhá odstraňovat odumřelé buňky a lupy.

Objednat v e-shopu