Trichologické vyšetření

Jak probíhá trichologické vyšetření

Trichologické vyšetření vlasů a vlasové pokožky se provádí trichologickou mikrokamerou, která odhalí pravou příčinu vašeho problému, a trvá 45 až 60 minut. Je bezbolestné a vhodné pro ženy, muže i děti.

Při první návštěvě trichologické poradny absolvuje klient nejprve důkladný pohovor, při kterém tricholog zkoumá aktuální stav vlasů: výskyt lupů, potřebu a frekvenci mytí, chemické zásahy jako je barvení, melíry, trvalá apod. Dále zjišťuje momentální zdravotní stav, jaké léky a potravinové doplňky klient pravidelně užívá, a které přípravky na vlasy používá. Vyptá se na nemoci a problémy s vlasy u rodinných příslušníků pro potvrzení či vyloučení genetického původu daného problému. Kvalitu vlasů a vlasové pokožky ovlivňuje i momentální zdravotní stav, proto jsou pro trichologa důležité také informace o životním stylu klienta, především o stravování a pitném režimu. Všechny informace si tricholog zapíše do karty klienta.

Karta klienta se postupně naplňuje veškerými údaji o klientovi včetně diagnózy, doporučených přípravků k trichologické léčbě, termínů kontrol a průběhu celé léčby. Tyto karty jsou uložené ve Vlasovém centru a klinice zdraví dle Zákona č. 101/200 Sb., o ochraně osobních údajů.

Průběh vyšetření

Nejprve tricholog provede pomocí bříšek prstů test vlasové pokožky a její pevnosti. Protažením vlasů mezi prsty se posuzuje padání vlasů. Následně probíhá vyšetření za pomoci speciální trichologické mikrokamery, která umožní pozorovat detail pokožky hlavy
i samotného vlasu, včetně jeho kořínku. Tímto způsobem tricholog zjistí, jak je vlas vyživován, a kde je příčina případného problému. Vlasy často postrádají výživu, protože se k nim z nějakého důvodu z vlasového kořínku nedostává. Druhou možností je, že člověk nepřijímá tolik živin, kolik organismus potřebuje. Mikrokamerou lze rozpoznat také různé druhy mazotoků, lupů a bakterií, které v tomto prostředí ulpívají a brání růstu krásných zdravých vlasů. Celý průběh vyšetření pozoruje klient na obrazovce, a díky tomu může tricholog rovnou prezentovat zjištěné výsledky a stanovenou diagnózu.

Po vyšetření je tricholog schopen navrhnout cílené a efektivní řešení pro padání a řídnutí vlasů, alopecii, mastné vlasy, seboroickou dermatitidu, lupy a šupinatění pokožky, lupénku, suchou a dehydratovanou kůži a vlasy nebo poškození po chemických zákrocích.

Na závěr prvního vyšetření tricholog představí doporučenou léčbu (či více možností) dle konkrétní diagnózy, vypíše recept pro použití, probere s klientem průběh trichologické léčby a předpokládané výsledky nebo nabídne ambulantní léčbu (která je vhodná jen pro určité druhy trichologických přípravků). Následně je s klientem domluven termín kontroly – v závažnějších případech do 2–3 týdnů od zahájení léčby, při standardním průběhu se kontrola domlouvá v rozmezí 4–6 týdnů.

Při kontrole provádí tricholog znovu vyšetření pomocí trichologické mikrokamery a konzultuje dosavadní průběh léčby. Porovnává fotografie z prvního vyšetření s nově pořízenými, a tím zjišťuje změny a pokroky v léčbě.

Na kontroly dochází klient do té doby, než je problém vyřešen. Doba léčby je individuální, u někoho trvá 2 měsíce u jiného 6 měsíců, v nejzávažnějších případech trvá léčba i 1 rok. Záleží na potřebě i možnostech klienta, jak často a v jakém časovém rozmezí na kontroly dochází. Veškerá kontrolní vyšetření jsou u nás zdarma.

Trichologické vyšetření provádíme také jako součást konzultace k transplantaci vlasů.