Lupénka, suchá a dehydrovaná kůže a vlasy

Vlasová lupénka (psoriáza) a atopický ekzém mají také velký vliv na stav vlasové pokožky a kvalitu vlasů. Lupénka je zánětlivé kožní onemocnění nejasného původu vyskytující se ve dvou formách, a to akutní a chronické. Může se objevit kdykoliv během života. Atopický ekzém je chronický svědivý zánět kůže, který vzniká na základě dědičnosti. Potýkat se s ním mohou již malé děti.

Vlasová psoriáza postihuje velkou část pacientů s lupénkou. Projevuje se svěděním a šupinatými ložisky na pokožce hlavy, které jsou doprovázeny zarudnutím. Nejčastěji je viditelná za ušima, na zátylku, ale někdy i celoplošně po celé hlavě. Léčba je náročná, ale není příčinou vypadávání vlasů. Pacienti mají většinou problém s aplikovatelností krémů, se špatnou dostupností vlasové pokožky a česáním vlasů.

Kožní projevy jsou charakterizovány vyvýšenými zanícenými plochami kůže, obvykle pokrytými bělavými šupinami. Nejčastěji napadá pokožku vlasů, lokty, kolena, bederní i hýžďovou oblast, vyskytuje se také pod nehty.

Postižené plochy většinou nesvědí a příliš nebolí. Pokud se lupénka dostane do klinického stavu, znemožňuje normální život. Asi tak v 5 % se objevují otoky a bolesti kloubů podobné revmatoidní artritidě.

U nemocných lupénkou se kožní buňky obnovují rychleji než normálně. Při zdravém stavu pokožky se buňky tvoří v hlubokých vrstvách kůže (podkoží) a přibližně za 28 až 30 dní se dostávají na povrch a odlupují se. Plochy kůže postižené lupénkou obnovují buňky už za 7 až 8 dní a ty se hromadí tak rychle, že nestačí dozrát.

Léčba

V chronické fázi patří lupénka ve vlasové pokožce do rukou trichologa. Projevy ve kštici značí ostře ohraničená místa – obvykle silně zašupěná a zarudlá ložiska, častěji při hranici vlasů a čela. Na bočních stranách mohou přesahovat 1–2 cm na neovlasenou kůži. Onemocnění většinou nevede k výpadu vlasů. Při klinických (akutních) potížích patří lupénka již do rukou lékařů.

Speciálními trichologickými kúrami (bez kortikoidů) dokáže tricholog udržet kůži ve fyziologickém (normálním) stavu. Místa zůstávají začervenalá, ale nesvědí, nebolí a nevyskytuje se šupinatění.

 

Set šampon a vlasová voda Glycosan Bio Sensil

Šampon a vlasová voda Glycosan Bio-sensil. Účinně podporují a léčí citlivou vlasovou pokožku, matné a vyčerpané vlasy.

Objednat v e-shopu

Detoxikační krém Detoxi Au

Detoxikační krém s obsahem koloidního zlata regeneruje, očišťuje a okysličuje vlasovou pokožku.

Objednat v e-shopu

Kolagenový olej Glycosan plus bio derm

Kolagenový olej zklidňuje a hojí pokožku nejen na hlavě, ale po celém těle. Je to velmi účinný přírodní kosmeticko-lékařský produkt. 

Objednat v e-shopu

Kolagenový šampon Glycosan plus bio derm

Kolagenový šampon odstraňuje maz a lupy, zklidňuje podrážděnou pokožku. Je to velmi účinný přírodní kosmeticko-lékařský produkt. 

Objednat v e-shopu