Lupy ve vlasech

Lupy jsou odumřelé buňky kůže, které se odlučují v nadměrném množství. Neměli bychom je podceňovat, protože se jedná o problematiku, která může být dlouhodobá a rozhodně nepřispívá ke kvalitě vlasů. Výskyt lupů bývá často spojován se změnou ročního období, kdy se na podzim a v zimě objevují častěji než na jaře a v létě.

Existuje několik typů lupů: pokud jejich vznik není provázen maštěním vlasů, jedná se o lupy suché. Suché lupy se sypou a jsou menších rozměrů. Jsou-li spojeny s mazotoky (nadměrné, chorobné vylučování kožního mazu), zůstávají „přilepené“ k vlasové pokožce. Nejvyšším stupněm lupovitosti je tzv. seboroická dermatitida, čili chronické onemocnění vlasové pokožky s masivní tvorbou lupů. Kůže je na postižených místech zarudlá, svědí a tvoří se na ní krusty (lupy). K projevům této obtíže dochází v jakémkoliv věku.

Příčiny lupů

  • Mazotoky
  • Zdravotní stav (lupy jako kontraindikace léčby)
  • Zdravotní kondice (průvodní znak např. lupénka, dermatomykózy, neurologické choroby)
  • Nevhodné kosmetické přípravky nebo nevhodné zacházení s nimi
  • Dlouhodobé přesušování vlasové pokožky (fénování, kulmování)
  • Nedostatek vitaminů a minerálů
  • Strava a životní styl (překyselený organismus)
  • Nadměrný nebo dlouhodobý stres
  • Porucha imunity
  • Vrozená predispozice

Nalézt skutečnou příčinu lupů není vždy jednoduché a velmi často za nimi stojí i více důvodů. Častou příčinou vzniku lupů je zvýšená tvorba mazu ve vlasových folikulech. Pročištěním folikulů se dostává maz na vlasovou pokožku, kde může dojít k přemnožení kvasinek a následné tvorbě lupů. Bílé šupinky se ve vlasech objevují také jako sekundární efekt jiných onemocnění, například lupénky, dermatomykózy či seboroické dermatitidy. Zapomínat bychom neměli ani na dostatečný příjem vitaminů a minerálních látek.

Špatně zvolené vlasové přípravky mohou mít za následek tvorbu lupů. Silikony, minerální oleje, pryskyřice, ovocné kyseliny, parafinum liquidum a další látky, které lze nalézt ve vlasové kosmetice, dráždí vlasovou pokožku. Při dlouhodobém používání nevhodných přípravků může dojít ke vzniku lupů. Při dlouhodobém fénování příliš horkým vzduchem či používání horkých kulem dochází k nadměrnému vysušování a dehydrataci vlasové pokožky, což je další příčina vzniku lupů.

Léčba

Pokud se chceme zbavit lupů trvale, je nutné začít od základu a zrevidovat celkový zdravotní stav po fyzické i psychické stránce. Pokud léčbu lupů odkládáme, může se po čase stát, že dojde k prohloubení problému až k seboroické dermatitidě. Ta se na těle projevuje ve formě červených skvrn a kromě vlasů se objevuje i na obličeji. Pokud se objeví ve vlasech, doprovází ji kromě lupů také velmi nepříjemné svědění vlasové pokožky. Čím později toto onemocnění zachytíme, tím komplikovanější je následná léčba.

Běžně se tento problém řeší pouze povrchově a jen šampony. Toto řešení je velmi krátkodobé. Pokud se budete chtít lupů zbavit jednou provždy, musíte začít tento nepříjemný problém řešit komplexně. Cíleně podle typu lupů, a to jak šamponem, tak i správně zvolenou vlasovou vodou, která je vždy v léčebné kúře nedílnou součástí. Šampon totiž neřeší přímo problém lupů, ten pouze připraví pokožku pro ideální vstřebání aktivních látek z vlasové vody. Dále je důležité hledat příčinu problému s lupy, a následně vnitřně podpořit organismus tak, aby byl stav pokožky v pořádku. Kdo trpí lupy, často trpí i jinými mykotickými problémy. Pokud se řeší problém komplexně, lze se lupů zbavit napořád.

Set šampon a vlasová voda Glycosan Anti-Forfora

Šampon a vlasová voda na problémy s mastnými lupy a svědivou vlasovou pokožkou. Vysoce účinný šampon a vlasová voda jsou vyrobeny z extraktů léčivých rostlin.

Objednat v e-shopu

Detoxikační krém Detoxi Ag

Detoxikační krém s obsahem koloidního stříbra regeneruje, očišťuje a okysličuje vlasovou pokožku.

Objednat v e-shopu

Kolagenový šampon Glycosan plus bio derm

Kolagenový šampon odstraňuje maz a lupy, zklidňuje podrážděnou pokožku. Je to velmi účinný přírodní kosmeticko-lékařský produkt. 

Objednat v e-shopu

Kolagenový olej Glycosan plus bio derm

Kolagenový olej zklidňuje a hojí pokožku nejen na hlavě, ale po celém těle. Je to velmi účinný přírodní kosmeticko-lékařský produkt. 

Objednat v e-shopu