Padání vlasů

Padání vlasů je běžný jev, jde o přirozený proces obměny porostu hlavy. Problém však nastává, když nám začnou vlasy nápadně řídnout. V tomto případě hovoříme o nadměrném vypadávání vlasů, které může mít mnoho příčin. Jaké jsou nejčastější a jak je lze řešit?

Kdy nastává problém?

Na hlavě roste průměrně 100 000 vlasů rychlostí 1 cm za měsíc. Za běžné vypadávání se považuje 30–80 vlasů denně při mytí, česání a úpravě. Je důležité si také uvědomit, že množství vypadnutých vlasů vypadá jinak u dlouhých a jinak u krátkých střihů. Pokud ovšem pozorujeme padání ve větší míře např. více vlasů přes den na oblečení, ráno na polštáři, na podlaze, prosvítání pokožky, tvoření koutů a snížené dorůstání, je třeba se tím začít zabývat.

Příčiny padání vlasů

  • Hormonální změny (puberta, těhotenství, porod, menopauza)
  • Dědičnost
  • Strava a životní styl
  • Nadměrný nebo dlouhodobý stres
  • Zdravotní stav (kontraindikace léčby)
  • Mazotoky

Mezi nejčastější příčiny padání vlasů patří hormonální změny. Nadměrné vypadávání může být jedním z příznaků disfunkce štítné žlázy, proto je dobré si ji nechat zkontrolovat. U žen také často dochází k velkému výpadku po porodu vinou prudkého snížení ženského hormonu estrogenu. Situace se však obvykle během několika měsíců stabilizuje. Na pozoru by měly být i uživatelky některých typů hormonální antikoncepce, jelikož mají na výpadek také vliv. Ani časté střídání HA či její vysazování není pro hormonální hladinu příznivé.

U mužů hraje velkou roli dědičnost. Právě androgenetická alopecie, dědičná citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, je nečastější příčinou vypadávání vlasů u mužské části populace. Pokud měl otec v mladém věku (již po 30. roce) kouty nebo lysiny, je velká pravděpodobnost, že s tímto problémem se bude potýkat i jeho syn. Také androgenetickou alopecii lze řešit, pokud se problém podchytí a začne řešit včas, tj. před zničením kořínků vlasů.

Stav vlasů rovněž ovlivňuje kvalita a složení naší stravy. Je důležité mít stravu vyváženou a pestrou. Zařadit do jídelníčku bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb. Z ryb navíc získáváme omega 3 a 6 mastné kyseliny podílející se na kvalitě a lesku vlasů. Dále ovoce a zeleninu – z té převážně listovou pro vysoký obsah železa zajišťující okysličení krve. Dostatečný přísun vitamínů C, E a zejména skupiny B, minerálů, např. hořčík, stopových prvků, např. zinek, je nezbytností. Pozor na držení jednostranných diet s rychlým výrazným úbytkem váhy. Ty mohou být rovněž spouštěčem padání vlasů z nedostatku všech již zmíněných živin. I životní styl a profese mohou mít vliv na úbytek vlasů (např. zářivky, prašné prostředí, pokrývky hlavy aj.).

Stres, nemoci, metabolické poruchy a dlouhodobé užívání některých léků se na vlasech i jejich kvalitě rovněž odráží. Proto bychom se o své zdraví, fyzickou i duševní kondici měli neustále starat a pečovat o ni. Preventivně sami, a pokud je třeba, neváhat oslovit odborníky, výživové poradce, či jiné specialisty v dané oblasti. Tělo nám pak bude dlouho sloužit a odmění se nám nejen kvalitní kšticí. Protože stále platí, že vlasy jsou korunou krásy každého z nás. Pro správný růst zdravých a silných vlasů je nutná zdravá vlasová pokožka bez lupů a pevný, vyživený vlasový kořínek bez tukového obalu. Nešetrné kartáčování, časté fénování horkým vzduchem a žehlení vlasům také neprospívá. Vhodné šampony, kondicionéry a přípravky chránící vlasy před působením tepla, jsou proto základem vlasové péče.

Léčba

Mnohé studie prokázaly, že růst vlasů závisí též na psychosomatickém stavu jedince a na fyziologické rovnováze vlasové pokožky. Ve skutečnosti je pro růst vlasů nejdůležitější prokrvení vlasového folikulu, a tím i dostatečné okysličování vlasového kořínku. Přípravky proti padání vlasů dodávají vlasové pokožce důležité růstové faktory, které účinně působí v procesu zastavení a prevence padání vlasů. Oslabené vlasové kořínky jsou díky přípravkům určeným proti padání vlasů zásobeny větším množstvím kyslíku a nutričních látek, čímž je podpořen růst silnějších a pevnějších vlasů.

Transplantace vlasů

je možná v případě, že je pokožka hlavy zdravá a dárcovská oblast (většinou v týlní oblasti) dobře ovlasená. Kvalitu dárcovské oblasti zkoumá odborný pracovník při konzultaci k transplantaci vlasů. Ta trvá 60 minut, během kterých klient dostane veškeré potřebné informace o zákroku. Transplantace vlasů za pomoci robotického systému je nejmodernější metodou na trhu. Přijďte se o možnostech transplantace vlasů žen i mužů informovat na nejbližší pobočku Clinical Hair&Health.

Set šamponu a vlasové vody Glycosan Anti-caduta

Šampon a vlasová voda proti padání vlasů. Stimulují tvorbu důležitých vlasových enzymů, vhodné i jako prevence proti padání vlasů.

Objednat v e-shopu

Potravinový doplněk Glycovit Derma H

Potravinový doplněk GLYCOVIT Derma H. Dodává tělu potřebné vitamíny a minerály, podporuje zdravý růst vlasů a vyživuje pokožku.

Objednat v e-shopu

Vlasová voda Anti-Caduta

Vlasová voda proti padání vlasů. Obsahuje výtažek z kamene hematit, který stimuluje tvorbu důležitých vlasových enzymů, které brání nadměrnému padání vlasů.

Objednat v e-shopu