Mastné vlasy

Mastné vlasy se obecně považují spíše za kosmetický problém, než zdravotní, ale opak je pravdou. Za mastné považujeme vlasy, které ztrácejí svěžest už po čtyřiadvaceti hodinách po umytí. Zdravé vlasy by měly zůstat „čisté“ dva až tři dny. Navíc mastné vlasy již po několika hodinách vypadají zplihle, slepují se do pramínků a ztrácejí objem. Vše přitom závisí na funkci mazových a potních žláz ve vlasové pokožce.

Příčiny mastných vlasů

Vlasy se mohou mastit z důvodu hormonální nerovnováhy, dědičnosti, vysazení antikoncepce, přesušování pokožky hlavy, neustálého sahání do vlasů, častého kartáčování, používání nevhodných vlasových přípravků atd. Velký podíl na maštění má také stres.

Jako mastné vlasy označujeme jednu z nejběžnějších obtíží, která postihuje vlasy i vlasovou pokožku. Z trichologického hlediska rozlišujeme 3 druhy mazu, a tedy tři různé příčiny mastných vlasů: mazotok tukový, olejový a potní.

Mazová žláza produkuje maz a spolu s potní žlázou vytváří tzv. hydrolipidní (přirozený ochranný) film. Samotný maz je pro vlasy velmi důležitý. Chrání je a dodává jim lesk, sílu, elastičnost a nepropustnost. Problém nastává ve chvíli, kdy dojde k  nadměrné mazové produkci. Vlasové kořínky mají nedostatečnou výživu, protože se k nim z důvodu usazování mazu ve vlasových folikulech nedostává, což může být také příčinou padání vlasů.

Tukový mazotok je tuhé až voskovité konzistence a usazuje se kolem ústí vlasového folikulu. Kůže je mastná, vlas je často i suchý.

Olejový mazotok je tekuté a olejovité konzistence. Zasahuje kůži i vlasy. Vlasy jsou ztěžklé, slepují se do pramínků a nedrží účes.

Potní mazotok je maz smíšený s potem nadměrně vylučovaným z potních žláz. Pot zatěžkává vlasy, mění pH kůže.

Léčba

Úspěšná léčba spočívá ve správném diagnostikování typu mazotoku, podle kterého vybereme nejvhodnější přípravek. Díky správné diagnóze může tricholog sestavit kúru „šitou na míru“.

Mazotok je usazen ve vlasovém folikulu a obaluje vlasovou cibulku. Trichologickými přípravky odmastíme vlasovou pokožku a vyčistíme nahromaděný maz z vlasových folikul. Během léčby může docházet k intenzivnímu maštění vlasů z důvodu rozpouštění a odplavování mazu. Nadměrné maštění vlasů trvá přechodnou dobu, je individuální a závisí na množství mazu: průměrně 3–6 týdnů. Po odstranění mazotoků vlasový kořínek opět přijímá živiny z organismu a je umožněn růst zdravých a pevných vlasů.

Set šamponu a vlasové vody Glycosan Seborrea

Šampon a vlasová voda na problémy s mastnými vlasy. Vysoce účinný šampon a vlasová voda jsou vyrobeny z extraktů léčivých rostlin.

Objednat v e-shopu

Potravinový doplněk Glycovit Derma SP3

Potravinový doplněk GLYCOVIT Derma SP3 – na mastné vlasy a lupy. Dodává tělu vitamíny a minerály, koriguje tvorbu mazu.

Objednat v e-shopu

Vlasová voda Seborrea

Vlasová voda na mastné vlasy, která zabraňuje nadměrné tvorbě mazu a normalizuje pH vlasové pokožky.

Objednat v e-shopu